Festivalio sportas
Ritinis (ripka) – vienas originaliausių lietuvių liaudies žaidimų, perkeltas į stadioną. Rašytiniuose istorijos šaltiniuose minimas jau XVII amžiuje. Ritinį labai vertino S. Daukantas, vadino fizinio lavinimo priemone. “Ritinis, – rašė jis, – buvo lietuvių jaunuomenės, kalnėnų ir žemaičių kaipo visų didžiausia karo mokslinyčia”. Savo kūriniuose apie šį žaidimą užsimena ir vyskupas M.Valančius, “Palangos Juzėje” aprašo daugiau kaip penkiasdešimt liaudies žaidimų, jų tarpe ir ritinį: “Sustojo mūsų keturi iš vieno galo, keturi iš antro, kaip droš kuris su ritmuša, ritinis lekia brumzdamas. Patol vargšas negavo atilsio, pakol nepersprogo…”.
Ritinis buvo daromas iš ruplėto beržo ir apkaustomas metaliniu lankeliu. Molėtuose, Kupiškyje, Tauragėje jis dar ir dabar vadinamas “ripka”. Klaipėdos krašte lietuviai jį vadino “rifle”, leipalingiečiai – ritule, igliaukiečiai – ritiniu, o pietryčių Lietuvoje – “katilka”. XIX a.pabaigoje ir XX a. pirmojoje pusėje, sodžiams pradėjus skirstytis į viensėdžius, šio kolektyvinio liaudies žaidimo populiarumas sumažėjo.
1923 metais žinomas pedagogas, sporto sąjūdžio veikėjas Karolis Dineika pagal įvairių Lietuvos regionų žaidžiamą ritinį sudarė vieningas taisykles. Išleido knygelę “Vilniaus ripka”, ir 1923 – 1926 m. bandė organizuoti ritinio varžybas Lietuvoje. Tačiau tada šis žaidimas nepaplito. 1956 m. Kūno kultūros instituto darbuotojas, tautinių žaidimų entuziastas ir tyrinėtojas Vytautas Steponaitis paruošė naujas taisykles ir jas pateikė savo knygelėje “Lietuvos liaudies žaidimas ritinis”, bei 1957 m. organizavo pirmasias ritinio varžybas tarp Kauno ir Vilniaus komandų respublikinio jaunimo festivalio metu Vilniuje. 1961 m. Vilniuje įvyko pirmosios Lietuvos ritinio pirmenybės. Šiuo metu ritinį žaidžia apie 150 sportininkų Plungės, Vilkaviškio, Šiaulių, Kupiškio ir Kauno miestuose ir rajonuose. Kauno “Aisčių” komanda yra jauniausia, atkurta tik 2008 m.
Norime visus pakviesti susipažinti su vienintele tikrai lietuviška sporto šaka – lietuvišku ritiniu.
Daugiau informacijos: www.ritinis.lt ir www.aisciai.lt bei Facebook.